Po co są ubezpieczenia lekarzy?

Zawód lekarza jest zawodem szczególnym, związanym ze szczególną odpowiedzialnością. Lekarz odpowiada za zdrowie i życie wielu osób, ryzyko popełnieni przez niego błędu jest zatem bardzo duże i wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami.

Poszkodowani pacjenci, chcąc dochodzić swych praw kierują swe roszczenia do podmiotu leczniczego, który udzielił im pomocy medycznej lub ubezpieczyciela u którego placówka ta ma wykupioną polisę. Ubezpieczenia lekarzy, w przypadku gdy dowiedziona zostanie zasadność roszczeń, zapewniają środki na wypłatę odszkodowania (więcej: http://www.spkic.pl/odszkodowania-dla-pacjentow-za-niewlasciwe-leczenie/).

Wysokość polisy

W zależności od specjalizacji, polisy z tytułu OC lekarza mają różną wysokość (więcej: https://lekarz.iexpert.pl/oc-obowiazkowe-lekarza/). Poza obowiązkowym ubezpieczeniem, lekarze często decydują się na dobrowolne podniesienie składki czy też wykupienie ubezpieczenia dodatkowego, przez co ryzyko odpowiadania za błąd majątkiem własnym jest właściwie marginalne.